Dünyanın Dört Bir Yanındaki Ülkeleri Ziyaret Eden Turistlerin Uzun Süre Etkisinden Çıkamadığı Kültür Şokları

Avrupa, Amerika, Asya ülkeleri derken dünyanın dört bir yanını gezen turistler kendilerini en çok şaşırtan ve uzun süre etkisinden çıkamadıkları kültür şoklarını teker teker anlatmışlar. Buyurun okumaya! ?

Kaynak: https://www.quora.com/What-is-the-big…

1. “Japonya’da topluma açık yerlerde burnunuzu silmek ve sümkürmek epey görgüsüz bir davranış olarak kabul edilir. Metroda insanlar size dönüp bakarsa şaşırmayın…”

2. “Amerika’da ve Avrupa ülkelerinde 18 yaşını geçtikten sonra bağımsız birey olarak aile evinizden ayrılıp kendi yaşamınızı kurmanız bekleniyor.”

‘Ben Pakistanlı olarak Hollanda’daki arkadaşımın ailesine kira masrafı vermesine çok şaşırmıştım…’

3. “Doğu Asya ülkelerinde ve özellikle Güney Kore’de canlı ahtapot epey popüler bir yiyecek…”

4. “İtalya’da pizza önemli bir kültür öğesi, değerli bir yemek olduğu için zincir restoranların yaptığı o pizzalara pek saygı duymuyorlar. Mesela pizzaya deniz mahsulleri koymak saygısızlık kabul edilir.”

5. “Avustralyalı insanlar kültürden dolayı görebileceğiniz en rahat milletlerden biri kesinlikle. Avustralya’da çoğu insana unvanları yerine ilk isimleriyle hitap edilmesi kabul görülür.”

6. “Dünya üzerinde New York, Londra ve Paris gibi büyük şehirlerde insanların toplu taşımaya pantolonsuz geldiği bir gün var! Denk geldiğinizi düşünsenize.”

7. “Çin’de aklınıza gelebilecek hemen hemen her şeyi telefonla ve QR kodlarıyla halledebiliyorsunuz, kredi kartına hiç gerek yok. Kendi ülkenizde teknolojinin geliştiğini düşünseniz de Çin’deki yenilikleri görünce şok geçireceksiniz…”

8. “Kanada gerçekten dünya üzerinde görebileceğiniz en nezaket dolu şehir olabilir. Yoldan geçerken çarptığınız kişi bile dönüp sizden özür diliyor!”

9. “Çin’de tabağınızı tam olarak silip süpürmemek, her zaman bir miktar yemek bırakmak ilginç bir görgü kuralı. Yemeği servis eden restorana ve şefe karşı saygınızı göstererek ‘porsiyon gayet yeterliydi’ demiş oluyorsunuz.”

10. “Hindistanlı insanlar dini inançları ve kültürleri gereği ineklere çok büyük saygı duyuyorlar. Genelde yoldan inek geçerken arabalarını bile durdururlar.”

11. “Dünyanın çoğu yerinde buluşmalara zamanında gitmek bir görgü kuralı ancak Meksika’da insanlar buluşmalara en az yarım saat geç geleceğinizi varsayıyor.”

12. “Herkes Fransızların kaba olduğunu düşünüyor ancak çok ince görgü kuralları var; örneğin kimseye ne işle uğraştığını sormazsınız!”

13. “Taharet musluğu olayını da, alaturka tuvaleti de ilk kez Orta Doğu ülkelerini ziyaret ettiğim zaman görmüştüm.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir