Yapay Zeka Gazeteciliği Eleştirilere Maruz Kaldı: ChatGPT Tarafından Üretilen Yazılar Yavan Bulundu!

Yapay zeka teknolojisi hayatımızın her alanına entegre olmaya başladı. OpenAI’ın son ürünü ChatGPT4, kişisel kullanımların yanı sıra iş hayatında da kullanılmaya başladı. ChatGPT kullanılarak makaleler yazılmaya başlandı bile! Yapay zeka kullanarak içerik üretmeye başlayan şirketlerinden başında da Buzzfeed geliyor. Bakalım yapay zeka gazeteciliği okuyucuların sınavından geçebildi mi. Detaylara buyurun.

Kaynak: https://www.thetimes.co.uk/article/ai…

Biliyorsunuz ki yapay zeka fırtınası tüm dünyayı kasıp kavuruyor.

OpenAI, popüler yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’nin yeni sürümünü piyasaya sürdüğününden beri milyonlarca kişi tarafından kullanılır hale geldi. ChatGPT bilgisayar kodu yazmaktan pazarlama metni hazırlamaya kadar birçok  alanda kullanılır hale geldi.

ChatGPT’nin kısa zamanda bu kadar hızlı gelişmesi, ChatGPT’nin insanları mesleklerinden edip edemeyeceği sorusunu da beraberinde getirdi.

Hatta OpenAI CEO’su Sam Altman, ChatGPT’nin birçok mesleği ortadan kaldırabileceğini kabul etmiş ancak aynı zamanda bugün hayal etmesi zor olan birçok yeni iş yaratacağı da söylemişti.

Uzmanlar, gazetecilik, metin yazarlığı ve editörlük gibi yazı odaklı mesleklerin yüksek risk altında olduğunu belirtmişti.

Hepimizin bildiği medya, eğlence ve haber sitesi olan BuzzFeed, yapay zeka kullanarak içerikler üretmeye başladı bile.

BuzzFeed’in CEO’su Jonah Peretti, Ocak ayında OpenAI’nin, BuzzFeed testlerinin üretilmesi için yardımcı olacağını duyurmuştu.

Buzzfeed testleri yapay zeka ve editör ekibi tarafından oluşturulurken, tamamı ‘Buzzy the Robot’ imzasıyla oluşturulan içerikler de var. Yani insan ve yapay zeka işbirliği diyebiliriz.

Robot Buzzy’nin işleyişini ise Buzzfeed şöyle anlatıyor:

BuzzFeed’de yapay zeka dünyasını keşfetmeye başlamak ve yapay zekanın sonsuz yaratıcı potansiyeliyle deneyler yapmaktan heyecan duyuyoruz. Yapay zeka yerel olan içerikler (yapay zeka olmadan yapamayacağınız harika yeni şeyler) ve yapay zeka tarafından *geliştirilen* ancak insanlar tarafından oluşturulan içerikler geliştireceğiz.

Ancak, yapay zeka gazeteciliği uzmanların onayından geçemedi desek yeridir.

Times, yapay zekanın ‘sınırlı bir kelime dağarcığı’ olduğunu söylüyor. Aynı kelimeler tekrar ettiği için yapay zeka tarafından oluşturulan makalelerin yavan olduğu söyleniyor.

İnsan yargısı olmadan sadece yapay zeka ile üretilen içeriklerde aynı kalıplar kullanılıyor.

Özellikle belirli bir kategoride üretilen içeriklerin tekrara düşüyor. Times’ın haberine göre, Buzzfeed’de yapay zeka kullanılarak yazılan seyahat yazılarının neredeyse beşte biri, neredeyse aynı giriş cümlesiyle başlıyor.

OpenAI CEO’su Sam Altman bu konuda GPT-4’ün “şimdiye kadarki en yetenekli ve uyumlu” model olduğunu, ancak “hala kusurlu” olduğunu ve “insan yargısına ihtiyacı olduğunu” söylemişti.

Aslında bu da ChatGPT’nin tek başına kusursuz bir iş ortaya koymadığı ve bir insan tarafından kontrol edilmesi gerektiği anlamına geliyor.

Bu gelişmeler ise yapay zekanın bir meslek grubunun işini tamamen devralamayacağını gösteriyor. En azından şimdilik!

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir