Eğitim-Sen Malatya: Gölcük depreminden sonra deprem vergisinden milyarlarca lira toplandı, nerede o para?

Eğitim-Sen Malatya Şube Başkanı Nevzat Millioğulları, “Gölcük depreminden sonra hatırlarsanız bir deprem vergimiz oldu. Bu vergiden milyarlarca lira toplandı. Nerede o milyarlarca para? Özür dilerim deprem ve yol yaptık biz onunla. Yaptın da benden para alıyorsun tekrar. Deprem kader değil. Birileri kader diyebilir, Allah’ın işi diyebilir. Hayır, kader değil” dedi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin birinci yılında Malatya 6 Şubat Platformu tarafından, depremde hayatını kaybedenler için bugün “sessiz yürüyüş” düzenlendi. Paşaköşkü Mahallesi Yüzüncü Yıl Kavşağı’ndan başlayan yürüyüş, Emeksiz Caddesi’nde sona erdi.

6 Şubat Platformu adına konuşan Eğitim-Sen Malatya Şube Başkanı Millioğulları, şunları söyledi:

“Malatya sadece canlarını kaybetmedi. Aynı zamanda şehre ait kültürü de beraberinde kaybediyorlar. Son 60 yıllık tarihe bir bakalım; Erzincan, Gölcük, Elazığ ve Van depremleri oldu. Her depremin sonunda şu cümle kuruldu yetkililer tarafından ‘Bu depremlerin acısını unutturacağız, bundan sonra bir daha bu acılar yaşanmasın diye yeni önlemler alacağız’ denildi. Alındı mı; hayır. Nedeni ise şu, biz sessiz çoğunluk hakkımızı aramayı bilmiyoruz. Onlar da siyaseten oy devşirmek için kafalarına göre konuşuyorlar.

Gölcük depreminden sonra hatırlarsanız bir deprem vergimiz oldu. Bu vergiden milyarlarca lira toplandı. Nerede o milyarlarca para? Özür dilerim deprem ve yol yaptık biz onunla. Yaptın da benden para alıyorsun tekrar. Deprem kader değil. Birileri kader diyebilir, Allah’ın işi diyebilir. Hayır, kader değil. Deprem basitçe ilkokul çocuğunun bileceği kadar basitçe tektonik bir olaydır. Ölüme neden olan deprem değil ölüme neden olan bizim yaptığımız inşa ettiğimiz yapılardır. Çoğumuzun içinde bu acıların cezası geçiyor. Biliyorum ama maalesef ülkemde yargı da yeterince bağımsız ve güçlü değil. Yargı mensupları oluşturulmuş bir norma sahip değil. Bir kültüre sahip değil. Siyaseten atanıyorlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir