Fransa yine Afrika’yı karıştırıyor! Seçim ertelendi, sokaklarda gerilim tırmandı

Batı Afrika ülkesi Senegal’de 25 Şubat’taki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ertelenmesine karşı başkent Dakar’da protesto düzenlendi. Göstericiler, lastik yakarak bazı yolları trafiğe kapatırken, polis, göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

Çıkan olaylar neticesinde cumhurbaşkanı adayı Anta Babacar Ngom gözaltına alındı. Bir diğer aday Daouda Ndiaye ise polis tarafından darbedildiğini öne sürdü.

Eski Başbakan Aminata Toure, aracından iner inmez polis tarafından gözaltına alındığını ve Dakar’da bir polis karakoluna götürüldüğünü savundu.

‘FRANSA’ PARMAĞI VAR

Senegal’de son birkaç gündür Ulusal Meclis ile cumhurbaşkanlığı seçimi için aday listesini belirleyen Anayasa Konseyi arasında ciddi bir kriz yaşanıyordu.

Eski Cumhurbaşkanı Abdoulaye Wade’ın oğlu Karim Wade’ın cumhurbaşkanlığı adaylığı, Fransız vatandaşlığından geç ayrılması nedeniyle Anayasa Konseyi tarafından kabul edilmemişti.

Wade’ın Fransız vatandaşlığından ayrılması 17 Ocak’ta Fransız resmi gazetesinde yayınlanmış, Anayasa Konseyi ise nihai aday listesini 21 Ocak’ta kamuoyuyla paylaşmıştı.

SENEGAL TARİHİNDE İLK

Cumhurbaşkanı Sall, Ulusal Meclis ile Anayasa Konseyi arasındaki tartışmanın, Anayasa Konseyinin açıkladığı nihai aday listesinde yer alan bir ismin Fransız vatandaşı olduğunun ortaya çıkmasıyla daha da derinleştiğini açıklamıştı.

Söz konusu adayın, “Cumhurbaşkanlığı için tüm adayların yalnızca Senegal vatandaşı olması gerektiği” yönündeki Anayasa’nın 28’inci maddesini ihlal ettiğine dikkati çeken Sall, bu şartlar altında seçimin güvenilirliğinin büyük ölçüde zarar gördüğünü ifade etmişti.

Sall, Ulusal Meclisteki gündemi de göz önünde bulundurarak, seçimleri düzenleyen kararnameyi yürürlükten kaldırdığını duyurmuştu. Böylece Senegal tarihinde ilk kez bir cumhurbaşkanı seçimi ertelenmiş oldu.

Seçimin ne kadar süreliğine ertelendiği ise açıklanmadı.

KAYNAK: AA, HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir