Hakan Fidan: Diplomatik pasaport sayısı 22 bin 107

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, pasaportlu yurtdışı seyahatleriyle ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı’na yazılı soru önergesi verdi.

Gürer, önergesinde şu sorularının yanıtlanmasını istedi:

“- 2014 yılından bugüne yurtdışına giden ve TC vatandaşlığından çıkan kaç kişidir?

– Yurtdışında TC Pasaportu taşıyan kaç çalışan ya da yerleşen kişi mevcuttur?

– Halen ülkemize vize uygulayan ve ülkemizin de vize uyguladığı ülkelerin sayısı nedir?

– Pasaportsuz kimlikle gidiş geliş sağlanan ülkeler hangileridir?

– Dağılımlı diplomatik, yeşil ve vatandaş pasaportuna sahip TC vatandaşı sayısı kaçtır?”

VATANDAŞLIKTAN ÇIKABİLME ŞARTLARI

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, vatandaşlıktan çıkma işlemlerinin 5901 sayılı Vatandaşlık Kanununun ilgili maddeleri uyarınca gerçekleştirildiğini belirterek, şartları taşıyan kişilerin bu Kanun uyarınca vatandaşlıktan çıkabildiğini ifade etti.

YURTDIŞINDA ÇALIŞANLARIN SAYISI BİLİNMİYOR

5682 sayılı Pasaport Kanunu’nda belirtilen şartları taşıyan vatandaşların, Türkiye Cumhuriyeti pasaportu alabildiklerini vurgulayan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, “Yurtdışında çalışma veya yerleşme durumunun kaydı vatandaşlarımızın kendi beyanlarına dayandığından, bu sayıların net bir şekilde tespiti mümkün olmamaktadır” dedi.

‘122 ÜLKE TÜRK VATANDAŞLARINA, TÜRKİYE İSE 90 ÜLKEYE VİZE UYGULUYORUZ’

Umuma mahsus pasaport hamillerine vize uygulayan ülke sayısının 112 olduğunu açıklayan Bakan Fidan, bazı ülkelerde vizenin havaalanında sınır girişinde, bazılarında ise e-vize olarak temin edilebildiğine işaret etti. Bakan Fidan, Türkiye’nin 90 ülkenin umuma mahsus pasaport hamillerine vize uyguladığını da ifade etti.

KİMLİKLE SEYAHAT EDİLEBİLEN ÜLKELER

Kimlikle seyahat edilebilen ülkelerin Azerbaycan, Gürcistan, Moldova, Ukrayna ve KKTC olduğuna işaret eden Bakan Hakan Fidan, “Aktif diplomatik pasaport sayısı 22 bin 107’dir” açıklamasında bulundu.

CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer 122 ülke Türkiye’ye vize uygularken, Türkiye’nin vize uyguladığı ülke sayısı 90 olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Pasaport yetmez izinde şart diyen ülke sayısı dikkat çekici. Bu bağlamda vize bir ülke vatandaşına seyahat hakkını sınırlamak olarak da düşünülebilir. Bu şartlar iyileştirmesi ülkenin farklı alanlarda gelişmişliği ile de ilgilidir. Ayrıca Bakan, ‘Yurtdışında çalışma veya yerleşme durumunun kaydı vatandaşlarımızın kendi beyanlarına dayandığından, bu sayıların net bir şekilde tespiti mümkün olmamaktadır’ diyor. Bu yurttaşların seçmen olarak nasıl YSK belirlediği ve oy vererek ülkemizde siyasi yönetimi etkidiği de ayrıca düşündürücüdür. Yurt dışında oy için sandık konurken yurt dışında yaşatan T.C. vatandaşı tespiti mümkün olmaması dikkate değer bir durumdur. Keza yurt dışı hizmetler eğitimden diyanete hangi veriler esas alınarak sağlandığı da bu yanıtta soru işaretidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir