İran Devrim Muhafızları’ndan Erbil’e belistik füze saldırısı: ABD Başkonsolosluğu da vuruldu

Irak’ta Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil’de ABD Başkonsolosluğu ve Erbil Uluslararası Havalimanı yakınlarında bulunan ve ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon üssü olmak üzere bir çok noktasına hava saldırısı düzenlendi.

AA’nın yerel medyadan aktardığına göre kentin birçok bölgesinde patlama sesleri duyuldu.

Sosyal medyada, saldırının düzenlendiği bölgelerden havada füze ve İHA’ları engellemek için kullanılan C-RAM sistemine dair görüntüler paylaşıldı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nden (IKBY) konuya ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

İRAN DEVRİM MUHAFIZLARI: SALDIRIYI BİZ DÜZENLEDİK

Saldırıyı üstlenen İran Devrim Muhafızları Ordusu ise “İran karşıtı terörist grupların ve casusların karargahlarını balistik füzelerle vurduğunu” duyurdu.

İran resmi haber ajansı IRNA’nın Devrim Muhafızları Ordusunun yazılı açıklamasına dayandırdığı habere göre, açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İran’ın düşmanlarının son dönemdeki terör suçlarına yanıt olarak casus ve teröristlerin karargahları, gece yarısı Devrim Muhafızları Ordusu’nun balistik füzeleri tarafından hedef alınarak imha edildi. Operasyonun detayları daha sonra açıklanacak.”

SURİYE’DEKİ IŞİD HEDEFLERİ DE VURULDU

Devrim Muhafızları Ordusu konuyla ilgili yayınladığı ikinci yazılı açıklamasında ise “Son dönemdeki terör saldırılarıyla bağlantılı liderlerin ve kilit unsurların toplanma yerleri, özellikle Suriye’de işgal altındaki bölgelerdeki IŞİD terör örgütü tespit edilerek bir dizi balistik füze fırlatılarak imha edildi” denildi.

Açıklamada, IŞİD’ın üstlendiği Kirman’daki canlı bomba saldırısı, Rask kentinde güvenlik güçlerine hedef alan saldırı ile Suriye’de Devrim Muhafızları Ordusu’nun üst düzey komutanlarından Razi Musevi’nin öldürüldüğü saldırılara işaret edildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir