Milyonların Bu Uygulamadan Haberi Yok: Farkında Olmadan Binlerce Lira Birikmiş Paranız Olabilir! E-Devlet’ten Hemen Sorgulayın

Türkiye’de son yıllarda tüm bankaların Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) üzerine yatırımlarını artırması, şirketler ile bankaları çeşitli anlaşmalara itiyor.

Milyonlarca çalışan, kendilerine herhangi bir soru iletilmeden ya da onayı alınmadan, işe başlamalarının ardından BES sistemine dahil ediliyor. Bankalar, bu sistem doğrultusunda devlet katkısı payı ile birlikte, söz konusu çalışan için geleceğe yönelik yatırımlar gerçekleştiriyor.

HER AY MAAŞLARIN YÜZDE 3’Ü KESİLİYOR

Bankalar arasında değişiklik göstermekle birlikte, yaygın olarak aylık alınan maaş tutarının yüzde 3’ü, banka tarafından BES’e kesilmekte. Bu miktar, arzu edilmesi halinde kişi tarafından artırılırken, birçok çalışan eksik yatan maaşının BES’e kesildiğini çok sonra fark edebiliyor.

Birçok zaman insan kaynakları ile yapılan maaş anlaşması net rakamlarla tamamlanmadığı için ya da yeni yılda yapılan maaş zammı işçiye bildirilmeyerek, ancak maaş yattığında hesapta fark edildiği için çoğu çalışan gerçek maaşının ne kadar olduğunu detaylıca bilmiyor.

Bu durum, maaştan yapılan kesintiler konusunda da çalışanları savunmasız duruma getirirken, e-Devlet tarafından hayata geçirilen uygulama ile BES üyelikleri ve içerisinde bulunan birikmiş para anbean görülebiliyor.

BİNLERCE LİRA BİRİKMİŞ PARANIZ OLABİLİR

Sigortalı çalışanların otomatik olarak dahil edildikleri Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile her ay maaştan belirli bir miktar kesinti yapılan parayı geri almaksa oldukça kolay.

Bu miktarı sorgulamak için ise e-Devlet BES bakiye sorgulama sayfasına girerek otomatik bireysel emeklilik sekmesini seçerek Bireysel Emeklilik Sistemi`nde ne kadar paranız biriktiğini öğrenebilirsiniz.

İçerde birikmiş paranızın olduğu durumlarda, bu parayı geri almak istiyorsanız yapmanız gereken şey ilgili sigorta şirketini telefonla aramak. Bankanızın anlaşmalı olduğu sigorta şirketine BES iptal talebinizi iletmenizin ardından birkaç gün içerisinde, havuzda biriken paranız hesabınıza aktarılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir